ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტი 2026 წლის აპრილსა და მაისში გაიმართება
საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის შესახებ საქართველოს ეროვნული არქივის ყოველწლიურ საგანმანათლებლო პროექტში მონაწილეობის მსურველთა განაცხადების მიღება დაიწყო. სკოლის მოსწავლეთა გუნდების რეგისტრაცია 20 მარტის ჩათვლით გაგრძელდება.
ღონისძიებაში მონაწილეობა შეუძლიათ საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლების VIII-XI კლასის მოსწავლეებს.
საგანმანათლებლო პროექტი ინტელექტუალური თამაშის - რა? სად? როდის?“ - პრინციპით ჩატარდება. რეგისტრირებულ გუნდებს შორის ნახევარფინალი აპრილის ბოლო კვირაში გაიმართება, გამარჯვებულები კი მაისის ბოლოს დაგეგმილ ფინალურ ეტაპზე გამოვლინდებიან და  სხვადასხვა პრიზითა და სიგელით დაჯილდოვდებიან.
ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტს 2015 წელს ჩაეყარა საფუძველი და მისი მიზანი ჩვენი ქვეყნის 1918-1921 წლების ისტორიით მოსწავლეთა დაინტერესებაა. ღონისძიება საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს, ასევე საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება.

The National Archives Educational Project Will Take Place in April-May 2026
The National Archives of Georgia has opened applications for participation in its annual educational project dedicated to the history of the First Democratic Republic of Georgia. Registration for school teams will remain open until March 20.
Students in grades VIII–XI from both public and private schools across Georgia are eligible to participate.
The educational project will be held in the format of the intellectual game “What? Where? When?”. A semi-final round among the registered teams will take place in the last week of April, while the final round is scheduled for the end of May, where the winners will be announced and awarded various prizes and certificates.
The National Archives Educational Project was launched in 2015 and aims to raise students’ interest in the history of Georgia during 1918-1921. The event is implemented with the support of the Ministry of Justice of Georgia and the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia.