ივანე ჯავახიშვილის საიუბილეოდ ეროვნულ არქივში სკოლის მოსწავლეებისთვის კინოჩვენება გაიმართა
საქართველოს ეროვნული არქივის კინოდარბაზშინორჩ ისტორიკოსთა სკოლისმოსწავლეებისთვის დოკუმენტური ფილმების ჩვენება მოეწყო. ღონისძიება ივანე ჯავახიშვილის დაბადებიდან 150 წლის იუბილეს მიეძღვნა.
მოსწავლეებმა იხილეს ეროვნული არქივის კინოკოლექციაში დაცული დოკუმენტური ფილმიივანე ჯავახიშვილი“ (1975 წელი), რომელიც მაყურებელს ისტორიკოსის ღვაწლზე მოუთხრობს.
კინოჩვენების შემდეგ მოსწავლეებმა ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში მიმდინარე გამოფენაწმინდა ნინო - საქართველოს განმანათლებელიდაათვალიერეს. ექსპოზიცია საქართველოს გაქრისტიანების 1700 წლისთავს ეძღვნება და მასზე წარმოდგენილია ეროვნულ არქივში დაცული წმინდა ნინოსთან დაკავშირებული ხელნაწერები, ისტორიული საბუთები და ფრესკების რეპროდუქციები
ღონისძიებასნორჩ ისტორიკოსთა სკოლისმოსწავლეებისთვის 150-ზე მეტი მოსწავლე ესწრებოდა. ეროვნული არქივის ხელშეწყობით გამართული ღონისძიების ორგანიზატორი ისტორიის მასწავლებელთა საქართველოს ასოციაცია იყო
ეროვნული არქივი აქტიურად თანამშრომლობს საგანმანათლებლო ორგანიზაციებთან, რათა ახალგაზრდა თაობაში ქვეყნის ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობის პოპულარიზაციას შეუწყოს ხელი.

A film screening for schoolchildren was held at the National Archives to mark the anniversary of Ivane Javakhishvili
A documentary film screening was held at the cinema hall of the National Archives of Georgia for students of the “Young Historians’ School.” The event was dedicated to the 150th anniversary of the birth of Ivane Javakhishvili.
The students watched the documentary film Ivane Javakhishvili (1975), preserved in the National Archives’ film collection, which presents the life and scholarly contribution of the distinguished historian.
Following the screening, the students visited the exhibition Saint Nino - Enlightener of Georgia, currently on display at the National Archives’ Exhibition Pavilion. The exhibition is dedicated to the 1,700th anniversary of the Christianization of Georgia and features manuscripts, historical documents, and reproductions of frescoes related to Saint Nino preserved at the National Archives.
More than 150 students of the “Young Historians’ School” attended the event. The organizer of the event, held with the support of the National Archives, was the Georgian Association of History Teachers.
The National Archives actively cooperates with educational organizations to promote the country’s historical and cultural heritage among younger generations.